Jeszcze do niedawna określenie “chiński smartfon” było kojarzone z urządzeniami niskiej jakości, o tandetnym wykończeniu i niespecjalnie porywającym wyglądzie. Jednak na przestrzeni ostatnich lat wiele się w tej materii zmieniło, a popularność i zapotrzebowanie na telefony rodem z Chin przerosły najśmielsze oczekiwania.
W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić - obecnie to prawdziwe multimedialne kombajny, które zarówno pod kątem wydajności, jak i zastosowania najnowszych technologii (pokroju bezramkowych ekranów) stają do wyścigu o klientów z gigantami o ugruntowanej pozycji. Pojawia się zatem naturalne pytanie - gdzie kupować chińskie telefony, by wyjść na tym jak najbardziej korzystnie?
Zanim jednak staniemy przed wyborem gdzie je zakupić, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle warto to robić. Odpowiedź jest niezwykle prosta - oczywiście! Niektóre chińskie marki już teraz mogą pochwalić się dużą rozpoznawalnością i popularnością wśród coraz większej rzeszy klientów z różnych zakątków globu, a nazwy takich firm, jak Xiaomi, ZTE czy Lenovo również i w Polsce przestały brzmieć egzotycznie i kojarzone są z urządzeniami sprawdzonymi i dobrymi jakościowo. Smartfony z Państwa Środka oferują obecnie to samo, co najpopularniejsi konkurenci (np. Samsung czy LG), jednak to, co je od siebie odróżnia, to cena. Chińskie odpowiedniki najpopularniejszych modeli mogą być nawet dwa, trzy razy tańsze, co stanowi potężną kartę przetargową przy zakupie telefonu.
To pytanie spędza z powiek wielu potencjalnym nabywcom smartfonów z Chin. Na szczęście są one zwolnione z opłaty celnej, jedynym ryzykiem, na jakie można się narazić przy sprowadzaniu urządzenia bezpośrednio z Azji, jest 23%-owy podatek VAT, który niekiedy zostaje doliczony do kwoty zakupu. Jest to jednak loteria i ciężko podać tutaj jakąkolwiek regułę. Warto pamiętać, że poszczególne firmy kurierskie mają własne agencje celne, które drobiazgowo sprawdzają paczki. I tak w przypadku wysyłki zamówienia za pośrednictwem kuriera DHL, szanse na dodatkową kontrolę i doliczenie VAT-u diametralnie wzrastają. Stuprocentowym zabezpieczeniem przed tą nieprzyjemną niespodzianką jest np. zakup telefonu od sprzedawcy, który wysyła sprzęt z europejskiego magazynu, bądź oferuje specjalną formę wysyłki bez naliczonych dodatkowych opłat.
Azjatyckie sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą m.in taniej elektroniki cieszą się coraz większą popularnością także w Polsce. Wiodącym przykładem pozostaje AliExpress, zaraz za nim plasuje się Gearbest. Coraz więcej dobrego słychać również o iBuygou oraz Banggood. Są to miejsca oferujące urządzenia w najniższych możliwych cenach, zasadniczym minusem tego typu zakupów pozostaje jednak znacznie wydłużony czas oczekiwania na paczkę oraz wspomniana wcześniej możliwość doliczenia dodatkowej opłaty.
Komentarze (0)