W dzisiejszych czasach wybór niedrogiego, ale wysokiej jakości smartfona z dobrymi funkcjami może być trudny - zwłaszcza po wzroście cen technologii. Dlatego przedstawiamy artykuł z niedrogimi, chińskimi smartfonami, które pomimo swojej niskiej ceny cieszą się dobrą opinią i potrafią zadowolić większość konsumentów.
Kolejna chińska marka stara się utrzymać ceny na możliwie najniższym poziomie w obecnej sytuacji. Na przykład cena popularnego modelu Realme 8i wzrosła dosłownie o kilkadziesiąt złotych. Smartfon jest dość nowoczesny, dobrze wyglądający i wyposażony w wyjątkowy w tej klasie ekran IPS o przekątnej 6,59 cala. Platforma MediaTek Helio G96 dobrze radzi sobie w codziennych zadaniach i grach, a pamięć RAM można rozszerzyć o pamięć masową.
Trzy aparaty: główny o rozdzielczości 50 megapikseli i dwa aparaty pomocnicze o rozdzielczości dwóch megapikseli każdy. Brak "szerokiego kąta" jest oczywiście frustrujący, ale budżetowe gadżety rzadko mogą pochwalić się wysokiej jakości super-szerokokątnymi zdjęciami. Szeroki zakres łączności, w tym NFC. Bateria o pojemności 5000 mAh i 18-watowa szybka ładowarka pozwalają na długi czas pracy, oszczędzanie wystarczy na półtora lub dwa dni. Wielu osobom spodoba się także zwięzła powłoka Realme.
Zobacz też: Najlepsze chińskie smartfony 2022 roku
Samsung Galaxy A12 to smartfon o przestarzałym wyglądzie, uproszczony nawet w stosunku do modelu A11 sprzed roku: szybki Snapdragon 450 został zastąpiony przez wolno działający Mediatek Helio G35. Owszem, istnieje wersja z czterema gigabajtami pamięci RAM, ale trzeba za nią zapłacić dwa lub trzy tysiące więcej. Ekran o przekątnej 6,5 cala nie wyróżnia się wysoką rozdzielczością i częstotliwością odświeżania, ale zapewnia naturalne kolory. Cztery aparaty (48, pięć, dwa i dwa megapiksele) - ale gadżet nie jest w stanie nagrywać wideo w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli przy 60 klatkach na sekundę. Bateria o pojemności 5000 mAh jest dostarczana z 15-watową ładowarką, co w żadnym wypadku nie oznacza, że jest szybka.
Niedrogi, budżetowy smartfon fińsko-chińskiej firmy wygląda bardzo atrakcyjnie dzięki swojej stabilnej cenie: wersja podstawowa podrożała tylko o półtora do dwóch tysięcy. Pozostaje nam się zastanawiać, dlaczego Nokia i sprzedawcy są tak hojni. Być może próbują zwiększyć sprzedaż i odebrać część rynku innym markom. W przeciwnym razie Nokia C30 będzie pasować do osoby bardzo ascetycznej, obojętnej na nowoczesne gadżety. Duży, 6,82-calowy ekran smartfona o rozdzielczości HD+ sprawia, że "ziarno" pikseli jest widoczne gołym okiem. Procesor SC9863A firmy Unisoc nie jest znany z wysokiej wydajności. Lekka wersja systemu Android 11 - Android 11 Go Edition - częściowo to rekompensuje. Dwie kamery (13 i 2 megapiksele), jakość zdjęć i wideo jest słaba, ale wystarczająca do zastosowań. Duży smartfon oznacza dużą baterię: 6000 mAh. Ale nawet tutaj jest kompromis: nie ma szybkiego ładowania, a port zasilania to przestarzałe micro USB.
Sprawdź też: Top 8 najlepszych smartfonów poniżej 1000 zł w 2022 r.
Smartfon jest bardzo duży - pod względem przekątnej wyświetlacza wynoszącej 6,95 cala bardzo zbliżył się do tabletów z niedalekiej przeszłości (miały one siedem cali). Przy rozdzielczości FHD+ jakość obrazu jest niezła, ale nie ma tu takich bajerów, jak wysokie herce czy HDR. Za wydajność odpowiada MediaTek Helio G85, który w połączeniu z czterema gigabajtami pamięci RAM zapewnia dobrą wydajność. Firma Tecno uznała, że dla klienta ważniejsza jest liczba aparatów niż ich jakość: są cztery czujniki, z których trzy to dwumegapikselowe wtyczki, natomiast główny czujnik ma 48 megapikseli. Do dyspozycji jest NFC, gniazdo audio, złącze Type-C, a nawet radio. Bateria o pojemności 7000 mAh ma wystarczyć na dwa dni pracy. Oczywiście nie obyło się bez problemów - własnościowa powłoka HIOS pozostaje daleko w tyle za dodatkami konkurencji. Niektórzy użytkownicy skarżyli się na niską jakość wykonania, np. na wyblakłe piksele.
Inny Xiaomi, ale z formalnie niezależnego Poco, w ostatnich tygodniach podrożał nieznacznie. Jest on niemal całkowitą kopią chińskiego Redmi Note 11. Wyświetlacz o przekątnej 6,6 cala (FHD+) jest wykonany w technologii IPS i obsługuje tryb odświeżania obrazu 90 Hz. Potężna platforma MediaTek Dimensity 810 5G wyróżnia się na tle konkurencji - gracze mobilni z pewnością ją pokochają. Zestaw aparatów jest lakoniczny: 50 i osiem megapikseli. Smartfon robi całkiem dobre zdjęcia jak na standardy tej klasy, a nawet udaje mu się nagrywać filmy w rozdzielczości 1080 przy 60 klatkach na sekundę. Bateria o pojemności 5000 mAh wystarcza na cały dzień pracy, a dołączony do zestawu zasilacz o mocy 33 W umożliwia jej pełne naładowanie w ciągu 57 minut. Jedynym minusem jest to, że cena telefonu Poco M4 Pro może drastycznie wzrosnąć.
Sprawdź też: Jaki wybrać smartfon dla seniora?
Firma Honor, która uniezależniła się od sub-sankcjonowanej firmy Huawei, odnotowuje szybki wzrost, między innymi dzięki rozsądnej polityce cenowej. Honor 50 Lite w wersji 6/128 GB można znaleźć już za kilka tysięcy złotych więcej niż przed korektą ceny. Specyfikacja za niewielką, jak na dzisiejsze standardy, cenę jest kusząca. Ekran o przekątnej 6,67 cala ma rozdzielczość FHD+ i doskonałe odwzorowanie kolorów, bez efektu migotania, ponieważ jest wykonany w technologii IPS. Procesor Qualcomm Snapdragon 662 nie jest najbardziej zaawansowany, ale zapewnia zadowalającą wydajność. Dostępne jest nawet wsparcie dla usług Google.
Spośród czterech aparatów interesujące są dwa - główny o rozdzielczości 64 megapikseli i ośmiomegapikselowy "shirik". Jedynym problemem jest bateria o pojemności 4300 mAh. Dzięki temu często zdarza się, że gadżet jest całkowicie rozładowany do wieczora. Problem ten częściowo rozwiązuje szybka, 66-watowa szybko ładująca ładowarka, zapewniająca 40-procentową wydajność w ciągu dziesięciu minut.
Komentarze (0)