• 14 października 2024

realme

Budżetowy Realme 9i zastąpił model 8i, który został wydany we wrześniu 2021 roku. Nowy model oferuje kilka dodatkowych funkcji, takich jak szybsze ładowanie, nie podnosząc przy tym ceny. Jednocześnie jednak producent musiał pójść na pewne kompromisy, które stawiają model 9i w gorszej sytuacji niż konkurencja. W dzisiejszej recenzji zdradzamy, dla kogo nadaje się Realme 9i oraz jakie są jego wady i zalety.

Projekt Realme 9i

Smartfon Realme 9i jest dostępny w kolorze niebieskim i czarnym. Tylna pokrywa jest wykonana z tworzywa sztucznego i ma efekt odblaskowy. Pionowe linie pojawiają się na tylnej ściance, gdy światło pada pod pewnym kątem.

W prawym górnym rogu tylnej ścianki znajduje się błyszcząca wyspa aparatu. Wystaje on ponad obudowę urządzenia; gdy jest używany na płaskiej powierzchni, smartfon chwieje się.

Przedni panel jest pokryty szkłem Dragontail Pro Glass. W górnym rogu po lewej stronie znajduje się wycięcie na przednią kamerę.

Boki są plastikowe. Układ elementów sterujących jest taki sam jak w modelu 8i - na dole znajduje się port USB-C, a obok niego gniazdo słuchawkowe 3,5 mm i jeden z dwóch głośników.

Po lewej stronie znajduje się pokrętło regulacji głośności, gniazdo na dwie karty SIM oraz dedykowane gniazdo na kartę pamięci. Po przeciwnej stronie znajduje się przycisk zasilania oraz zintegrowany skaner linii papilarnych. Czujnik dość szybko odblokowuje telefon. Można ustawić go tak, aby reagował na lekkie dotknięcie lub mocne naciśnięcie. W przeciwieństwie do modelu 8i, model 9i ma drugi głośnik na górze. Głośniki stereo są głośne, a jakość dźwięku jest przyzwoita jak na tę klasę.

Realme 9i jest nieco mniejszy od swojego poprzednika, choć nie zauważysz różnicy - jest lżejszy o 4 g i cieńszy o 0,1 mm.

Wymiary i waga: 164,4 x 75,7 x 8,4 mm, 190 g.

realme

Wyświetlacz Realme 9i

Realme 9i wyposażono w 6,6-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1080 x 2412 pikseli, proporcjach 20:9, częstotliwości odświeżania 90 Hz i maksymalnej jasności 480 nitów. W bezpośrednim świetle słonecznym można odczytać zawartość ekranu. Kolory są nasycone, kąty widzenia doskonałe, a kontrast bardzo dobry.

Realme twierdzi, że ekran może dynamicznie odświeżać obraz z częstotliwością 30Hz, 48Hz, 50Hz, 60Hz i 90Hz, w zależności od scenariusza. W trybie "Automatycznym" ekran główny działa z szybkością 60 klatek na sekundę, a przewijanie z szybkością 90 klatek na sekundę. Podczas oglądania filmów ekran spada do 30 klatek na sekundę, ale w pozostałych przypadkach telefon działa z szybkością 60 klatek na sekundę. Podobnie jest w przypadku stałej częstotliwości odświeżania 60 Hz - poniżej 60 klatek na sekundę spada tylko szybkość odtwarzania filmów w serwisie YouTube. Nie stwierdzono zauważalnej różnicy między trybami Auto i 90 Hz.

Bateria Realme 9i

Realme zachował baterię o pojemności 5000 mAh z modelu 8i, ale dodał możliwość szybszego ładowania 33 W.

Producent obiecuje:

Czas czuwania 995 godzin,
48 godzin czasu rozmów,
20 godzin w WhatsApp
Do 116 godzin w trybie odtwarzania muzyki.

W rzeczywistości w pełni naładowana bateria wystarcza na 8 godzin aktywnego czasu pracy na ekranie. Telefon może wytrzymać 2 dni bez ładowania.

Realme 9i jest w pełni naładowany w ciągu 1 godziny i 10 minut.

Wydajność Realme 9i

Sprzęt urządzenia oparty jest na 6nm układzie Snapdragon 680 (71. miejsce pod względem wydajności procesorów mobilnych). Za grafikę odpowiada układ Adreno 610. Dla porównania, Realme 8i bazuje na nieco mocniejszym procesorze Helio G96 (67. miejsce).

Smartfon jest wyposażony w 4 GB lub 6 GB pamięci RAM. Można ją zwiększyć za pomocą wirtualnego rozwiązania Realme DRE, korzystając z pamięci masowej - 2GB lub 3GB dla modelu z 4GB RAM i do 5GB dla wariantu z 6GB. Dzięki temu pojemność pamięci RAM wzrasta do 11 GB.

Pojemność pamięci wewnętrznej wynosi 64 GB lub 128 GB. W telefonie znajduje się dedykowane gniazdo kart microSD.

Żadna z gier nie działa z szybkością 90 klatek na sekundę. Moc procesora jest jednak wystarczająca do uruchomienia wymagających gier, takich jak PUBG Mobile, na średnich ustawieniach grafiki.

Po 15-minutowym teście Throttling wydajność procesora spadła do 87% wartości maksymalnej. Smartfon prawie w ogóle się nie nagrzewa.

kobieta ze smartfonem

Aparat Realme 9

Podobnie jak jego poprzednik, Realme 9i ma trzy aparaty z tyłu:

  • 50-megapikselowy aparat główny z szerokokątnym obiektywem;
  • 2-megapikselowa funkcja makro;
  • 2-megapikselowy monochromatyczny czujnik głębi OmniVision OV02B1.


Główny aparat Realme 9i wykorzystuje 1/2,76-calową matrycę Samsung ISOCELL S5KJN1 z filtrem Tetracell i pikselami 0,64µm. Wykonuje on zdjęcia o rozdzielczości 12,5 megapiksela. Matryca jest połączona z obiektywem 26 mm f/1,8 i obsługuje autofokus PDAF oraz tryb nocny.

Aparat do zdjęć makro ma matrycę GalaxyCore GC02M1 z pikselami 1,75 µm i przysłoną f/2,4, ale nie ma autofokusa.

Z przodu znajduje się 16-megapikselowy aparat do selfie z przysłoną f/2.1 i obiektywem 26 mm.

Aplikacja aparatu jest znana użytkownikom Oppo/Realme z kilkoma zmianami wprowadzonymi w najnowszej wersji. Menu stały się mniejsze - większość trybów znajduje się teraz w głównym rolodexie. Jednak aparat do makrofotografii nadal znajduje się w sekcji Zaawansowane (tryb Ultra makro).

Aplikacja oferuje funkcję AI Scene Enhancement (znaną także jako Chroma Boost lub Dazzle Color), czyli ulepszony tryb HDR, który łączy wiele obrazów w jeden, aby poprawić zakres dynamiki.

Wyniki

Realme 9i jest bardzo podobny do Realme 8i z wolniejszym ekranem (90 Hz vs 120 Hz), mniej wydajnym chipsetem, ale z unowocześnioną konstrukcją i szybszym ładowaniem. 

Zalety Realme 9i:

  • Głośne i wyraźne głośniki stereo.
  • Szybkie odblokowywanie za pomocą odcisku palca.
  • Doskonała żywotność baterii i wystarczająco szybkie ładowanie.
  • Dobra wydajność w tej klasie bez przegrzewania się.

Wady Realme 9i:

  • Ekran nie jest wystarczająco jasny.
  • Częstotliwość odświeżania ekranu 90 Hz - gorsza niż w modelu 8i.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top