• 24 maja 2024

Upewnij się, że żadna z twoich aplikacji nie ma dostępu do rzeczy, których nie powinna być w stanie uzyskać. Pokażemy Ci jak kontrolować uprawnienia na Androida.

Za każdym razem, gdy instalujesz aplikację na urządzeniu z systemem Android, może ona poprosić o dostęp do różnych części systemu, takich jak rysowanie nad innymi aplikacjami, zapisywanie zdjęć na rolce aparatu, przeglądanie listy kontaktów i inne.

Podczas gdy niektóre z nich będą miały sens, na przykład aplikacja do wysyłania wiadomości z prośbą o zobaczenie swoich kontaktów, inne mogą wykraczać poza granice i naruszać Twoją prywatność lub bezpieczeństwo. W końcu aplikacja do tapet nie musi mieć możliwości wykonywania połączeń.

Pokazujemy jak zarządzać i zmieniać uprawnienia nadane aplikacjom na smartfonie lub tablecie z systemem Android.

Jak zobaczyć, jakie uprawnienia mają aplikacje na Androida

Gdy szukasz aplikacji w Google Play Store, opis ten poinformuje Cię, jakich uprawnień się spodziewasz. Nie ma ich jednak na pierwszej stronie, więc aby zobaczyć wymagania, dotknij O tej aplikacji, przewiń w dół i aż zobaczysz uprawnienia do aplikacji, a następnie dotknij przycisku Zobacz więcej.

Jak zarządzać uprawnieniami do aplikacji na Androida: Przeglądanie uprawnień w Google Play Store

To ujawni listę wszystkich uprawnień, których aplikacja szuka. Choć w niektórych przypadkach może się to wydawać nieco przesadne, zawsze możesz wyłączyć niektóre z nich po zainstalowaniu, jak przedstawimy to poniżej.

Jak zmienić uprawnienia do aplikacji

Niektóre aplikacje poproszą o dostęp do części systemu, gdy używasz ich po raz pierwszy. Prawdopodobnie widziałeś już te wyskakujące okienka, w których będziesz proszony o zezwolenie lub odmowę zezwolenia.

Jak zarządzać uprawnieniami do aplikacji na Androida: Zezwalanie lub odmawianie zezwoleń

Użyj swojego osądu co do tego, co uważasz za odpowiednie dla każdej aplikacji, ale pamiętaj, że potrzebują pewnych rzeczy, aby móc funkcjonować. Odmowa dostępu aplikacji społecznościowej do aparatu fotograficznego i zdjęć będzie oznaczać, że nie będziesz mógł udostępniać zdjęć ani korzystać z funkcji wideo-czatu.

Jak zarządzać uprawnieniami dla aplikacji, które są już zainstalowane

Aplikacje z nadmiernymi uprawnieniami mogą czasem być przyczyną rozładowania baterii lub bezpieczeństwa, dlatego warto sprawdzić te, które mogą być przyczyną problemów. Jest to łatwe do zrobienia, ponieważ wystarczy otworzyć Ustawienia, a następnie wybrać Apps & notifications (lub coś w tym stylu, w zależności od wersji Androida, którą uruchamiasz).

Jak zarządzać uprawnieniami do aplikacji na Androida: Korzystanie z ustawień

Znajdź daną aplikację, dotknij jej, a następnie wybierz opcję Uprawnienia. Zostanie wyświetlona lista wszystkich bieżących ustawień, z włączonymi lub wyłączonymi uprawnieniami za pomocą przełączników po prawej stronie ich nazw.

Jak zarządzać uprawnieniami do aplikacji na Androida: Uprawnienia

Zmień ustawienia, aby dostosować je do swoich wymagań, a następnie będziesz mógł kontynuować, wiedząc, że twoja mapa pogody nie będzie wykonywać żadnych tajnych połączeń telefonicznych podczas snu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top